Co w kole piszczy

" Wyposażenie rowerzysty podróżnika - czyli jak się przygotować do długiej podróży "

Wyposażenie rowerzysty podróżnika – czyli jak się przygotować do długiej podróży

Komu nie marzyła się choć raz daleka podróż rowerem do nieznanych, dalekich krajów? A może po prostu wystarczy tygodniowy wypad po naszym pięknym Kraju? Górskie przełęcze i szczyty, słoneczne nadmorskie trasy, a może zaciszne lasy, bory i ukryte w nich jeziora? Niezależnie jaki kierunek wybierzemy i na jak długą podróż się zdecydujemy, musimy przygotować odpowiednio do warunków nasz rower. W czasie podróży spędzimy na nim mnóstwo czasu, więc im lepiej o niego zadbamy i właściwie dopasujemy pozycję, tym przyjemniej będzie się nam pedałować. Pamiętać trzeba także o niezbędnym wyposażeniu, które należy dostosować do warunków jakie napotkamy na trasie.


Akcesoria rowerowe przydatne w podróży

Im mniej zbędnych rzeczy zabierzemy na wyprawę tym lepiej, ale nie można popadać w skrajność. Każdy przedmiot zajmuje miejsce w sakwie i swoje waży, a my będziemy musieli to wszystko wieźć ze sobą. Na płaskim to nie jest jeszcze tak duży problem, ale na podjazdach z pewnością poczujemy dodatkowy ciężar. Są jednak akcesoria rowerowe, które niezależnie od wagi powinniśmy ze sobą zawsze wozić. Oto one:

zapasowa dętka – koniecznie w rozmiarze właściwym dla naszych kół, z odpowiednim rodzajem wentyla i właściwą długością. W zależności od długości naszej wyprawy i tego, czy na miejscu będą dostępne sklepy rowerowe można zabrać od jednej do nawet kilku sztuk dętek.

łatki do dętek – skoro zabieramy łatki do dętek to może zapasowe dętki nie będą nam potrzebne? Możemy odnieść takie wrażenie, ale jeśli dziura pojawi się tuż przy wentylu to prawdopodobnie nie będzie możliwości zaklejenia jej przy pomocy łatki. Warto jednak mieć je zawsze przy sobie. Zajmują niewiele miejsca i jeśli przećwiczymy sprawne klejenie to mogą oszczędzić nam sporo nerwów i czasu.

łyżki do opon – nie jest to niezbędna rzecz, bez której nie poradzimy sobie ze zdjęciem lub założeniem opony, ale znacznie ułatwia cały proces. Zestaw łyżek do opon waży parę gram i zajmuje niewiele miejsca. Koniecznie zabierzcie je ze sobą. Optymalne będą dwie sztuki. Trzecia sztuka jest zbędna. Chyba, że boimy się pęknięcia jednej z nich. Wtedy dodatkowa sztuka może być całkiem dobrym pomysłem.

pompka rowerowa – do kompletu potrzebnego do wymiany lub naprawy uszkodzonej dętki brakuje nam już tylko pompki. Możemy wybrać jeden z dwóch typów: klasyczną pompkę ręczną lub pompkę na naboje CO2. Pompka CO2 jest znacznie mniejsza i na jednodniowe wypady z niewielką ilością bagażu może okazać się lepsza. Jednak na dłuższe wyjazdy, lepszym i bardziej skutecznym rozwiązaniem będzie tradycyjna pompka ręczna. Polecamy modele z wężykiem, który pozwala łatwiej operować pompką, a dzięki temu istnieje mniejsza szansa na uszkodzenie wentyla podczas pompowania. Szczególnie gdy chcemy napompować oponę do 5 atmosfer lub więcej.

smar do łańcucha – dobrze nasmarowany łańcuch, które nie wydaje żadnych dźwięków podczas pedałowania to spora oszczędność mocy i większa przyjemność podczas jazdy. Smar do roweru należy wybrać na podstawie spodziewanych warunków, w których przyjdzie nam jeździć. Najprościej można je podzielić na suche (Dry) i mokre (Wet). Smary na warunki mokre lepiej poradzą sobie w warunkach mokrych – jak łatwo się domyślić, ale będą mocniej brudzić łańcuch. Warto zaznaczyć, że są bardziej wydajne, czyli na jednym smarowaniu damy radę przejechać więcej kilometrów. Smary suche stosowane są w warunkach suchych lepiej radzą sobie na trasach z dużą ilością piachu, kurzu i innych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Szybciej się wypłukują, więc łańcuch trzeba smarować z większą częstotliwością. Odradzamy natomiast smary typowo wyścigowe. Smary ceramiczne i woski, których żywotność jest bardzo krótka, nie nadają się zbyt dobrze na mokre warunki, są droższe, a zysk mocy jest marginalny. Dla zawodnika, który walczy o każdą setną część sekundy, która  może oznaczać wygraną, albo przegraną ma to duże znaczenie. Podczas wyprawy nie musimy się tym zupełnie przejmować.

– oświetlenie rowerowe – lampka przednia i tylna jest niezbędnym elementem wyposażenia roweru na wyprawie. Nawet jeśli nie planujemy jeździć po zmroku. Zazwyczaj i tak chociaż raz pojawi się sytuacja, w której będziemy musieli jeszcze kilka kilometrów przejechać w ciemności. Dobre przednie oświetlenie to takie, które nie tylko sprawi, że będziemy widoczni na jezdni, ale i oświetli nam drogę przed nami, abyśmy przypadkiem nie wylądowali w jakiejś dziurze. Tylna lampka nie musi być aż tak mocna. Warto zainwestować w taką, która oprócz trybu ciągłego będzie posiadać także migający. Lampki najczęściej zasilane są bateriami wymiennymi lub za pomocą wbudowanych akumulatorów ładowanych przez port USB.

inne przydatne akcesoria – wszystkie wymienione wyżej akcesoria warto schować do plecaka rowerowego, torby na ramę lub torebki podsiodłowej. Jeśli używamy koszulki kolarskiej i wybieramy się na krótką wycieczkę to część z tych rzeczy możemy schować do kieszonek na plecach. Przestrzegamy jednak przed umieszczaniem pompki, która w razie wywrotki może wbić się w plecy i uszkodzić kręgosłup. Takie przypadki już miały miejsce.

Części serwisowe do roweru

Czy musimy na wyprawę brać części do serwisu roweru oraz części zapasowe? To oczywiście zależy od tego jakie elementy mamy na myśli. Nie weźmiemy oczywiście zapasowej kierownicy, czy przerzutki, bo to by było niepraktyczne. Co innego mały hak przerzutki, który lubi się wyginać i pękać, zapasowy łańcuch lub choćby spinkę do łańcucha. Te elementy nie są ciężkie i zajmują niewiele miejsca, a bywa, że czasem się niszczą.

Jakie jeszcze elementy roweru warto mieć w zapasie? Na pewno klocki hamulcowe, baterie do lampek, zestaw zapasowych szprych o różnych długością, ponieważ w naszych kołach możemy mieć szprychy o nawet trzech odmiennych długościach. Weźmy je jeśli oczywiście poradzimy sobie z wymianą pękniętej szprychy i wycentrowaniem koła. Przyda się też coś, co uratowało już dziesiątki jak nie setki wypraw rowerowych – taśma izolacyjna.

Podsumowanie

Kilku lub kilkunastodniowa wycieczka (wyprawa) rowerowa może być jedną z najbardziej fascynujących podróży w naszym życiu. Jazda od świtu do zmierzchu, zwiedzanie nowych niesamowitych miejsc, poznawanie fascynujących ludzi i poczucie braku praktycznie jakichkolwiek ograniczeń, które daje rower to coś, czego każdy powinien choć raz spróbować.


Artykuł powstał przy współpracy z rowertour.com – sklep rowerowy online.