Évora to jedna z najbardziej zachwycających Portugalskich miast. Jej rzymska geneza jest bardzo widoczna. Cała starówka jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a stojące w centrum historycznym świetnie zachowane zabytki liczą ponad 2 000 lat i niosą ślady wszystkich kluczowych dla rozwoju Portugalii epok.
Pierwszymi, którzy przyczynili się do rozkwitu miasta byli właśnie Rzymianie. W I wieku p.n.e. zbudowali tu świątynię, której dostojne korynckie kolumny stoją do dziś – Templo Romano – jedna z najlepiej zachowanych na Półwyspie Iberyjskim rzymska świątynia – jest symbolem Évory. Otaczające stare miasto mury obronne również zostały wzniesione przez Rzymian w II wieku.
Nad miastem dominuje jednak gotycko-romańska archikatedra – największa średniowieczna świątynia w Portugalii pochodzi z XIII wieku.
Dla wielu ważnym punktem wizyty w mieście jest odwiedzenie słynnej, unikalnej Kaplicy Czaszek w kościele Św. Franciszka.
Wśród wąskich uliczek z białymi domami zobaczymy wiele innych zabytków z czasów rzymskich, arabskich i chrześcijańskich.
Évora od wieków jest miastem studenckim – już w XV stuleciu Jezuici założyli tu, sławny ówcześnie na całą Europę Uniwersytet. Drugi, najstarszy Uniwersytet Portugalii mimo różnych dziejowych perypetii nadal funkcjonujący. Zdecydowanie warto do niego zajrzeć by obejrzeć charakterystyczne krużganki zdobione malowanymi płytkami azulejos.
Ciekawy jest też należący prawdopodobnie do Vasco Da Gamy „Malowany Dom” z bajkowymi malowidłami przedstawiającymi obrazy z wypraw podróżnika.
Mimo zabytków o wielkiej skali, nie ma tu wielu turystów, a w mieście panuje spokojna, nieśpieszna atmosfera.
Poczujemy ją wyraźniej popijając kawę w jednej z licznych kafejek czy barów, na przykład na rynku miejskim – Praca do Girardo
Portugalia – Siła w Spokoju 2016
Dowiedz się więcej
Zapisz się do naszego newslettera
Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności
x