Terenowo-szosowy
Komfort
790 zł
dojazd własny 690 zł
Polska
Rezerwat Stawy Milickie, Milicz, Żmigród
Co łączy Dolinę Baryczy z jeziorami: Bajkał, Titicaca, Wiktorii, czy Morzem Martwym?
to, że wraz z położonym w niej Stawami Milickimi należą do jednego stowarzyszenia tzw. „Living Lakes” (żyjące jeziora), którego celem jest ochrona różnego typu zbiorników wodnych, charakteryzujących się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi.
Niewątpliwie Dolina Baryczy to przyrodnicza perełka na mapie Polski.
Położona na granicy Dolnego Śląska i Wielkopolski obejmuje tereny wzdłuż rzeki Barycz: rozlewiska, łąki, lasy, pastwiska a przede wszystkim największy w Europie Środkowej kompleks około 300 stawów rybnych, będący jednocześnie największym w kraju rezerwatem chroniącym ptaki i jednym z najcenniejszych wodno-błotnych obszarów na kontynencie Europejskim.
Ze względu na wyjątkowość tej doliny, utworzono tutaj największy w Polsce Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”, w ramach którego funkcjonuje kilka rezerwatów.
Najcenniejszą częścią środowiska Doliny Baryczy są stawy rybne. To unikalny na skalę Europy przykład partnerskiego współistnienia gospodarki człowieka oraz dzikiej przyrody. Stawy są siedliskiem nieoswojonej zwierzyny, a szczególnie świat ptactwa wodnego czuje się tutaj jak w raju.
Stawy, choć od ponad 800 lat tworzone ręką człowieka, upodobniły się do naturalnych jezior, z licznymi wyspami, pasami szuwarów, płyciznami. Poszlaki, bo faktycznie brak jest twardych źródeł, wskazują na to, że pierwsze stawy zakładali tu Cystersi w XIII wieku. Faktycznie natura w dużej mierze pomogła w ich powstawaniu. Niewiele trzeba było wysiłku, aby na licznych ramionach spokojnie płynącej przez bagienną kotlinę Baryczy zbudować groblę.
W kolejnych wiekach do rozwoju gospodarki rybno-stawowej przyczyniały się panujące w regionie rody (Kurzbachów, Maltzanów, Hatzfeldtów, Reichenbachów i Hochbergów), które stworzyły obejmujący ponad 7,5 tysiąca hektarów, skomplikowany system hydrotechniczny, w ramach którego od zawsze hodowano przede wszystkim karpia.
Reprezentujące około 270 gatunków, liczne gromady ptactwa, znajdują tu miejsca do lęgów, zdobywania pokarmu i odpoczynku. Większość (ok. 160 gatunków) zakłada gniazda, pozostałe odwiedzają stawy tylko przelotem. Między innymi liczne gatunki kaczek, perkozy, łabędzie: niemy i krzykliwy, kormorany, czaple białe i siwe, łyski, śmieszki, żurawie i bieliki. Aby ochronić spokój ptaków utworzono tutaj jeden z największych w kraju rezerwat przyrody „Stawy Milickie”.
Dlatego ten obszar jest idealnym miejscem do obserwacji ptaków. Ale pośród tych niezwykłości przyrody w Dolinie Baryczy przetrwały ciekawe zabytki kultury – liczne pałace, otoczone starymi parkami, zabytkowe kościoły, charakterystyczne dla Dolnego Śląska domostwa z muru pruskiego, a także unikalne wiejskie chaty z rudy darniowej.
Przez trzy dni będziemy podróżować rowerem po Dolinie Baryczy w labiryncie stawów, przez lasy, łąki i pola, podpatrując rytmy natury, nasłuchując krzyków, gwizdów i śpiewów ptaków, napawając się barwami i zapachami wczesnej jesieni, obserwując gwiazdy i smakując wybornie przyrządzonych ryb.
© Copyright by Biuro Turystyczne Rowerzysta-Podróżnik
Podróż dzień po dniu
Do miejscowości Grabownica w sercu Doliny Baryczy dotrzemy około południa i dalszą część dnia spędzimy na rowerach zapoznając się z nadbaryckimi krajobrazami.
Pojedziemy leśnymi ścieżkami wzdłuż stawów Biały Most, Grabek, Zimiec, Mała Amalia a potem udamy się w kierunku szczególnie malowniczych stawów Krośnickich. Otoczone okazałymi lasami olchowymi i grądowymi, o mocno zarastających brzegach, przypominają naturalne jeziora. Spotkać można tu orły bieliki, myszołowy, perkozy, zimorodki i wiele gatunków kaczek. Na groblach pomiędzy stawami będziemy podziwiać sędziwe dęby. Dolina Baryczy wyróżnia się ogromną liczbą okazałych drzew, które sadzono tu od wieków, część z nich to pomniki przyrody.
Ostatnia część trasy prowadzi przez pola, łąki i lasy. Na koniec dnia odwiedzimy wioskę Czeszyce, w której od 2006 roku istnieje Winnica De Sas. Powstają w niej wina niskoingerencyjne – białe, amberowe, czerwone. Jako nieliczna w Polsce produkuje wino z kvevri. A jak smakują wina z Doliny Baryczy i jak powstają dowiemy się podczas zwiedzania winnicy i degustacji. W pobliskiej zaś Kuźnicy Czeszyckiej znajduje się ciekawy miniskansen pszczelarski – z bogatą kolekcją kolorowych ozdobnych uli.
Na nocleg powrócimy do Grabownicy. Pensjonat, który nas będzie gościł słynie z wyśmienitej kuchni, co potwierdza tytuł „mistrza karpia”. Dodatkowo, przy sprzyjających warunkach pogodowych, jest to też znakomite miejsce do obserwacji gwiazd. ©
ZwińPrzez cały dzień będziemy poznawać bogactwo przyrody Doliny Baryczy, a także zabytki kultury. Rankiem udamy się w kierunku rezerwatu Stawy Milickie, który składa się z pięciu oddzielnych kompleksów. Dziś odwiedzimy dwa z nich: kompleks Stawno i kompleks Potaszania. Z czatowni nad stawem Grabownica, zwanej „wieżą ptaków niebieskich” będziemy mieć pierwszą okazję wypatrywania ptaków, a także podziwiania wodnego labiryntu. Dziś odwiedzimy jeszcze czatownie Pod Rdzawoszyim, i czatownie nad stawem Gadzinowym Dużym. Ale podglądać rytmy natury będziemy też z licznych urokliwych, ścieżek prowadzących groblami i wokół jezior, w lasach, na polach i łąkach.
Odwiedzimy wsie z charakterystycznymi dla Doliny Baryczy zabudowaniami z cegły licówki, konstrukcji szachulcowych, czy muru pruskiego. Jedną z nich będzie Ruda Milicka, zwana „ptasią wioską”, gdyż każdy dom ma tu swojego ptasiego patrona. Zobaczymy zabytki hydrotechniki, jak zabytkowe drewniane jazy, a także przejedziemy do Milicza pierwszą częścią ścieżki rowerowej powstałej na trasie dawnej kolejki wąskotorowej.
Milicz to miasteczko, gdzie zachował się średniowieczny układ architektoniczny, zbliżony do owalu, z rynkiem i ulicami zbiegającymi się przy dawnych bramach miejskich. Zobaczymy tu ruiny zamku książęcego z XIII w, a także park i pałac rodu Malzanów z końca XVIII w. Jest tu też ciekawy architektonicznie, zbudowany z muru pruskiego, jeden z kościołów łaski, wzorowany na kościele pokoju ze Świdnicy.
W pobliżu Milicza zobaczymy hodowlę konika polskiego, a potem udamy się w kierunku kolejnego dużego rezerwatowego kompleksu stawów – Potasznia. Wracając do Grabownicy odwiedzimy jeszcze wieś Możdżanów, gdzie oprócz kilku domów z charakterystycznymi dla regionu wstawkami z rudy darniowej, stoi także ciekawy architektonicznie dwór myśliwski. W pobliżu wioski rośnie ok 300-letni największy w dolinie Baryczy Dąb Jan o obwodzie 867 cm. ©
ZwińNajpierw udamy się w kierunku Krośnic i zespołu pałacowo-parkowego Krośnice-Wierzchowice. Z Krośnic czeka nas lekki podjazd na najwyższe wzniesienie w Dolinie Baryczy – Wzgórze Joanny (230 m n.p.m.), które jest częścią rezerwatu leśno-krajobrazowego, chroniącego wspaniałe siedliska buczyny. Na szczycie wzgórza stoi ciekawy zameczek myśliwski w formie wieży zbudowany w 1860 roku przez Rudolfa von Salischa. Ścieżką przyrodniczą zjedziemy w kierunku Postolina, skąd przejedziemy do Sułowa drugą częścią trasy rowerowej szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej. Sułów, to jedna z bardziej urokliwych miejscowości Doliny Baryczy. Kiedyś miasto, dziś wieś, zachowała jednak typową zabudowę małomiasteczkową, z rynkiem, ratuszem, brukowanymi uliczkami. Zobaczymy tu dwa ciekawe kościoły z muru pruskiego, min. kościół św. Piotra i Pawła, wokół którego rosną tzw. dęby sułowskie – trzy okazałe pomnikowe dęby, każdy o obwodzie ok. 6 m.
Dziś odwiedzimy jeszcze trzy rezerwaty przyrody. Kompleks Ruda Sułowska, kompleks Jamnik oraz rezerwat „olszyny Niezgodzkie” chroniący zachowany w pierwotnej formie, bagienny las olchowy. Ruda Sułowska, zwana „wioską bocianią” w całości otoczona jest stawami rybnymi. To tu mieści się siedziba gospodarstwa rybackiego Stawy Milickie, a także nowy kompleks edukacyjno-rekreacyjny, gdzie będzie można zapoznać się z historią hodowli ryb w regionie, a także spróbować rybnych specjałów w Gospodzie 8 ryb.
Stąd czeka nas ostatni nadbarycki odcinek trasy do Żmigrodu, gdzie zwiedzając zespół pałacowo-parkowy zakończymy, podróż po Dolinie Baryczy. Około godziny 17:00, zapakujemy rowery i wyruszymy w drogę powrotną. ©
ZwińInformacje o trasie
Trasa podróży jest bardzo urozmaicona, przebiega ścieżkami leśnymi, polnym a także spokojnymi asfaltowymi, a ukształtowanie terenu jest raczej płaskie. Podróż wymaga podstawowego przygotowania kondycyjnego, dającego możliwość przejechania dziennej odległości około 70 km po płaskim, ale lekko wymagającym terenie (trawiaste, odcinkami piaszczyste leśne ścieżki, wystające korzenie) w tempie turystycznym.
Całkowita długość trasy: ok. 190
Całkowite przewyższenie: ok. 720 m
Czas trwania podróży: 3
Liczba dni na rowerze: 3
Kondycja fizyczna:
Umiejętności techniczne:
Typ roweru: trekking, górski, cross, gravel
Nawierzchnia: 45% teren (drogi leśne, polne, groble), 55% spokojne drogi asfaltowe
Dystanse i profile tras dzień po dniu
Dzień 1 | Dystans: 50 km | Całkowite przewyższenie: 160 m m
Dzień 2 | Dystans: 74 km | Całkowite przewyższenie: 230 m m
Dzień 3 | Dystans: 66 km | Całkowite przewyższenie: 330 m
Cena i warunki
Kategoria noclegów: Komfort
Specyfika każdej naszej podróży, zawiera się między innymi w celowo i z namysłem dobranych miejscach noclegowych, tak aby były silnie wpisane w kulturę regionu po którym podróżujemy i współgrały z tematem przewodnim podróży.
Podczas podróży po Dolinie Baryczy dwa noclegi spędzimy w położonym w otoczeniu lasów i łąk, na skraju wsi Grabownica, pensjonacie agroturystycznym „Zagroda Grabownica”. Miejsce słynie z doskonale przygotowywanych potraw z karpia, co potwierdza otrzymany lokalny tytuł „mistrza karpia”.
Zdjęcia z zaplanowanego miejsca noclegowego można obejrzeć w zakładce obok: NOCLEGI – ZDJĘCIA
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej kategoryzacji noclegów w zakładce O podróżach rowerowych/Noclegi – tutaj.
Cena: 790 PLN brutto
Cena obejmuje:
Nocleg w pokoju jednoosobowym – dopłata 180 PLN.
*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 2 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG) oraz 2 PLN na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY (TFP).
Istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, obejmującego m.in. Covid-19. Koszt ubezpieczenia w wersji 100% zwrotu i bez uwzględnienia chorób przewlekłych, wynosi ok. 5% ceny podróży.
Wyjazd z Warszawy w piątek 23 września 2022 o godzinie 6:30, powrót do Warszawy w niedzielę 25 września około 22:00 – 23:00.
Dodatkowa opcja
Istnieje możliwość dojazdu własnego. W cenie zapewniamy transport przy przeprowadzeniu samochodu z miejsca rozpoczęcia podróży (wieś Grabownica) do miejsca zakończenia podróży rowerowej (Żmigród) oraz transport bagażu. Cena przy dojeździe własnym wynosi 690 PLN i obejmuje:
W przypadku dojazdu własnego, uczestnicy dojeżdżają do pensjonatu „Zagroda Grabownica” w piątek 23 września na godzinę 11:30.
*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 2 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG) oraz 2 PLN na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY (TFP).
Istnieje możliwość dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji, obejmującego m.in. Covid-19. Koszt ubezpieczenia w wersji 100% zwrotu i bez uwzględnienia chorób przewlekłych, wynosi ok. 5% ceny podróży.
W celu poprawienia jakości usług oraz dostosowania zawartości strony do potrzeb użytkowników korzystamy z plików cookies i pochodnych technologii. Pozostanie na stronie oznacza, iż wyrażasz zgodę na to, że pliki cookies będą przechowywane w Twoim urządzeniu. W każdej chwili możesz zmienić te ustawienia w przeglądarce. Zamknij komunikat lub zobacz Polityka prywatności.
xZapisz się do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz przekazywania mi przez Biuro Turystyczne Rowerzysta-Podróżnik informacji o niezamówionej ofercie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Swoje dane podaję dobrowolnie i mam świadomość przysługującego mi prawa dostępu do treści danych, zmieniania ich oraz odwołania zgodny w dowolnym czasie, zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce Prywatności (kliknij tutaj).