Terenowo-szosowy
Komfort & Obiekty zabytkowe i kulturowe
840 zł
dojazd własny 740 zł
Polska
Kotlina Jeleniogórska, Książański Park Krajobrazowy, Dolina Bobru
Otoczona ze wszystkich stron malowniczymi widokami na łagodne pasma górskie Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich, Izerskich, a w szczególności widoczną niemal z każdego miejsca wspaniałą panoramę Karkonoszy z dominującą Śnieżką – Kotlina Jeleniogórska, zwana jest Doliną Pałaców i Ogrodów.
To najgęściej zabudowane arystokratycznymi posiadłościami miejsce w Europie. Na początku XIX w. odkryli je dla siebie przedstawiciele królewskiego dworu pruskiego i europejskiej arystokracji, w tym sam król pruski Fryderyk Wilhelm III.
Tutaj swoje włości miały najznamienitsze rody Europy, Habsburgowie, Hohenzollernowie, Schaffgotschowie, Czartoryscy czy Radziwiłłowie. Najlepsi architekci w Europie tworzyli to miejsce. Śląskie Elizjum, dziś porównywane ze słynną doliną Loary.
Oprócz XIX-wiecznych założeń pałacowo-parkowych, zachowały się tu najstarsze zamki w Polsce, rycerskie średniowieczne mieszkalne wieże, renesansowe dwory, barokowe pałace.
Zapraszamy na Dolny Śląsk, w podróż po Dolinie Pałaców i Ogrodów, podczas której zobaczymy także Książański Park Krajobrazowy z jednym z najwspanialszych zamków w Polsce – zamek Książ, oraz słynący z niezwykłej przyrody Park Krajobrazowy Doliny Bobru.
Zamieszkamy w odrestaurowanym XVII-wiecznym pałacu otoczonym 200-letnim parkiem oraz w XIX-wiecznym folwarku.
© Copyright by Biuro Turystyczne Rowerzysta-Podróżnik
Podróż dzień po dniu
Szczawno Zdrój – Struga – Cisy – Książ – Szczawno Zdrój
Podróż rozpoczniemy w Szczawnie Zdroju, słynnym arystokratycznym uzdrowisku. Ładna uzdrowiskowa zabudowa, liczne bogate wille, z okazałym Domem Zdrojowym na czele, a przede wszystkim występujące tu lecznicze wody ściągały światowe sławy. Przebywali tu książęta, carowie, znani artyści: ukochana Napoleona – Pani Walewska, Winston Churchill, Henryk Wieniawski.
W odrestaurowanym XIX-wiecznym folwarku, w spokojnym parkowym zakątku miasta zaplanowaliśmy pierwszy nocleg. Stąd wczesnym popołudniem wyruszymy na rowerach by zobaczyć jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce i trzeci co do wielkości po Malborku i Wawelu – Książ.
Zamek Książ położony jest na terenie rozległego, gęsto zalesionego Książańskiego Parku Krajobrazowego, przez który przejedziemy.
Przez ponad 400 lat do II wojny światowej zamek był w posiadaniu rodziny Hochbergów. Ród Hochbergów odegrał w historii Dolnego Śląska, a szczególnie ziemi Wałbrzyskiej, ogromną rolę. Na przełomie XIX i XX wieku rodzina ta należała do trzech najbogatszych w Rzeszy Niemieckiej, i była siódmą w Europie. Jan Henryk XV, ostatni właściciel zamku, posiadał także zamek w Wałbrzychu, Pszczynie, 13 kopalń węgla kamiennego, elektrownie, koksownie, uzdrowisko Szczawno-Zdrój, kamieniołomy i browary w Tychach.
Zamek Książ zbudował książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy, pierwotnie jako obronną warownię. Potem zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli aż do 1509 roku kiedy oddany został rodzinie Hochbergów, którzy władali nim do 1941 roku kiedy wyjechała stąd ostatnia przedstawicielka rodu – Księżna Daisy.
W 1941 roku zamek przejęli naziści. Brutalnie przebudowali większą część wspaniałych wnętrz zamku, a pod zamkiem wydrążyli olbrzymi kompleks, który był częścią projektu „Riese”. O ciekawej historii zamku, jego właścicielach i tajemnicach można dowiedzieć się więcej zwiedzając go z przewodnikiem w ramach trasy: Od Piastów do tajemnic II wojny światowej.
Po drodze zobaczymy dziś także, położone w obrębie Książańskiego Parku Krajobrazowego ruiny XIII-wiecznego obronnego zamku Cisy i monumentalne ruiny pałacu w miejscowości Struga.
Kolacja w hotelowej restauracji Babinicz, trzykrotnie wyróżnionej w prestiżowym kulinarnym Przewodniku Gault&Millau będzie przyjemnym zakończeniem dnia.
ZwińSzczwano Zdrój – Witków – Ciechanowice – Janowice Wielkie – Bobrów – Wojanów – Łomnica – Karpniki – Bukowiec – Miłków
Dzisiejszą trasę wyznaczają wspaniałe pałace Kotliny Jeleniogórskiej, zwanej Doliną Pałaców i Ogrodów.
Kotlina Jeleniogórska w XIX wieku nazywana była Śląskim Elizjum, a dzisiaj porównywana jest ze słynną Doliną Loary. Powstała tutaj dolina pałaców i ogrodów, wkomponowanych w otaczające krajobrazy Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Rudaw Janowickich, należała do najmodniejszych terenów wypoczynkowych odwiedzanych przez takie osobistości jak: Fryderyk Chopin, Izabela Czartoryska, Johann Wolfgang Goethe.
Na terenie utworzonego Parku Kulturowego znajduje się 20 zamków i pałaców, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej (m.in. królów pruskich: Wilhelma III i Wilhelma IV), rodów arystokratycznych i szlachty polskiej, niemieckiej, czeskiej i austriackiej między innymi Radziwiłłów, Czartoryskich, Schaffgotschów, Hohenzollernów. Rezydencje budowano korzystając z usług najznamienitszych ówczesnych architektów.
W 2012 roku 11 kompleksów parkowo-pałacowych zostało wpisanych na listę Pomników Historii. Większość z nich odwiedzimy: zespół pałacowo – parkowy w Bukowcu, Karpnikach, Łomnicy, Wojanowie, Wojanowie-Bobrowie, Staniszowie Górnym. Zobaczymy także imponujące pałace w Ciechanowicach i Janowicach Wielkich.
Dzień spędzimy podróżując od pałacu do pałacu, podziwiając krajobrazy Rudawskiego Parku Krajobrazowego, z niemal nieustannie widocznymi na horyzoncie szczytami Karkonoszy.
Na nocleg również zatrzymamy się w pięknie odrestaurowanym, barokowym pałacu z 1768 roku w Miłkowie i postaramy dowiedzieć się więcej o eliksirze nieśmiertelności.
Zwiń
Miłków – Staniszów – Jelenia Góra – Siedlęcin – Pokrzywnik – Pilchowice – Radomice – Klecza – Lwówek Śląski
Pierwszą część dnia spędzimy nadal w Kotlinie Jeleniogórskiej, a następnie pojedziemy widokową doliną rzeki Bóbr.
Po pałacowym śniadaniu, czekają nas znów malownicze dróżki z panoramą Karkonoszy w tle. Udamy się do wsi Staniszów, uważanej do czasów II wojny światowej za najpiękniejszą wieś Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie do dziś stoją dwa zabytkowe, starannie odrestaurowane pałace.
Tak jak Hochbergowie na ziemi Wałbrzyskiej, tak w historii regionu Jeleniej Góry dużą rolę odegrały, wywodzące się już ze średniowiecza znamienite rody rycerskie: Zedlitzowie, Tschirnowie i Schaffgotschowie. Ci ostatni byli w posiadaniu większej części całej Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy, Gór Izerskich.
Ze Staniszowa udamy się do Jeleniej Góry, miasta o 900 letniej historii. Jak każdy średniowieczny gród, Jelenia Góra otoczona była w początkach swojego istnienia murami, z kilkoma bramami i wieżami, z których trzy zachowały się do dziś. W mieście najcenniejsze są trzy zabytkowe kościoły, każdy innego wyznania, ewangelicki, rzymsko-katolicki i prawosławny. Na pewno zatrzymamy się na chwilę na rynku, który otaczają pięknie odnowione barokowe kamieniczki z najdłuższymi i najlepiej zachowanymi na Śląsku ciągami podcieni.
Dalsza część trasy poprowadzi wśród malowniczych krajobrazów doliny rzeki Bóbr. Tuż za Jelenią Górą zaczyna się najpiękniejszy przełomowy odcinek rzeki, nazywany Borowym Jarem. Trasa przebiega wzdłuż stromych zboczy wąskiej doliny, którą płynie Bóbr. Na jednym z nich niemalże zawieszone stoi historyczne schronisko „Perla Zachodu”.
W Siedlęcinie zobaczymy unikalną na skalę całej Polski i Europy gotycką wieżę rycerską z XIV wieku, która spełniała zarówno funkcje obronne jak i mieszkalne.
Dalej, wzdłuż utworzonego na rzeczce Bóbr zaporowego Jeziora Pilchowickiego, dojedziemy do największej w Sudetach, drugiej największej w Polsce, liczącej 62 metry długości, udatnie wkomponowanej w otaczający krajobraz zapory. System zapór i jezior zaporowych został zbudowany przez Niemców w latach 1902-1912 w celu ochrony regionu przed katastrofalnymi powodziami.
Ostatni odcinek do średniowiecznego miasteczka Lwówek Śląski, prowadzi przez wzgórza Radomickie z pięknymi sudeckimi widokami.
W tym sennym, typowo śląskim miasteczku zakończymy podróż.
ZwińDowiedz się więcej o miejscach,
do których dotrzesz
Informacje o trasie
Trasa przebiega w terenie pagórkowatym i górzystym, wymaga więc dość dobrego przygotowania kondycyjnego. Technicznie trasa jest łatwa.
Całkowita długość trasy: ok. 150 km
Całkowite przewyższenie: ok. 1 660 m
Czas trwania podróży: 3 dni
Liczba dni na rowerze: 3 dni
Kondycja fizyczna:
Umiejętności techniczne:
Typ roweru: trekking, cross, górski
Nawierzchnia: 60-70% drogi asfaltowe, 30-40% drogi terenowe i szutrowe.
Dystanse i profile tras dzień po dniu
Dzień 1 | Dystans: 29 km | Całkowite przewyższenie: 400 m
Dzień 2 | Dystans: 65 km | Całkowite przewyższenie: 560 m
Dzień 3 | Dystans: 57 km | Całkowite przewyższenie: 740 m
Cena i warunki
Kategoria noclegów: Komfort & Obiekty zabytkowe i kulturowe
Nawiązując do tematu podróży noclegi zaplanowaliśmy w dwóch miejscach. Pierwszy w odrestaurowanym w rustykalnym stylu, XIX-wiecznym folwarku „Dworzysko” położonym w spokojnym, parkowym zakątku uzdrowiska Szczawno-Zdrój. Częścią komfortowego kompleksu jest Restauracja Babinicz, trzykrotnie wyróżniona w prestiżowym kulinarnym Żółtym Przewodniku Gault&Millau;
Drugi nocleg spędzimy w Kotlinie Jeleniogórskiej w XVII wiecznym Pałacu Miłków, położonym u stóp Karkonoszy, zaledwie 3 km od Karpacza. Zabytkowy, pięknie i komfortowo odrestaurowany Pałac otoczony jest 200-letnim parkiem, z wiekowym drzewostanem i stawami rybnymi.
Cena: 840 PLN brutto
Cena obejmuje:
Zwiedzanie Zamku Książ z przewodnikiem dla chętnych – 39-45 PLN.
Dopłata do pokoju jednoosobowego (w przypadku dostępności) – 220 PLN.
Wyjazd z Warszawy w czwartek 13 maja 2021 wczesnym rankiem, o godzinie 5:00 – 6:00, powrót do Warszawy w sobotę 15 maja późnym wieczorem, ok. 24:00.
Dodatkowa opcja
Istnieje możliwość dojazdu własnego. W cenie zapewniamy pomoc (transport) przy przeprowadzeniu samochodu z miejsca rozpoczęcia podróży (Szczawno Zdrój) do miejsca zakończenia podróży rowerowej (Lwówek Śląski). Cena przy dojeździe własnym wynosi 740 PLN i obejmuje:
W przypadku dojazdu własnego, uczestnicy dojeżdżają do hotelu „Dworzysko” w czwartek 13 maja na godzinę 11:30.
Dowiedz się więcej o miejscach,
do których dotrzesz
W celu poprawienia jakości usług oraz dostosowania zawartości strony do potrzeb użytkowników korzystamy z plików cookies i pochodnych technologii. Pozostanie na stronie oznacza, iż wyrażasz zgodę na to, że pliki cookies będą przechowywane w Twoim urządzeniu. W każdej chwili możesz zmienić te ustawienia w przeglądarce. Zamknij komunikat lub zobacz Polityka prywatności.
xZapisz się do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz przekazywania mi przez Biuro Turystyczne Rowerzysta-Podróżnik informacji o niezamówionej ofercie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Swoje dane podaję dobrowolnie i mam świadomość przysługującego mi prawa dostępu do treści danych, zmieniania ich oraz odwołania zgodny w dowolnym czasie, zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce Prywatności (kliknij tutaj).