Terenowo-szosowy
Komfort
2 790 zł
Austria, Niemcy
malowniczą krainą jezior Austrii i Bawarii z panoramą Alp w tle
Pojezierze Salzburskie, Górna Bawaria i Tyrol
Bajkowo piękne krajobrazy, czyste i zdrowe powietrze z wyczuwalnymi zapachami alpejskich ziół, widokowo położone, zachęcające do kąpieli ciepłe jeziora i wszechobecna panorama Alp.
To kawałek świata na pograniczu Austrii i Niemiec, stworzony do tego by zachwycić się pięknem natury i wykorzystać jej spokojną siłę do aktywnego wypoczynku.
Przez te tereny wielokrotnie podczas swoich zagranicznych podróży z rodzinnego Salzburga przejeżdżał Mozart, w niektórych miejscach zatrzymując się na dłużej. Muzyka Mozarta i krajobraz tych miejsc przywołują podobne skojarzenia i emocje – natura, piękno, harmonia, radość. Nie trudno zachwycić się nimi. Tropy pozostawione przez tego Geniusza wyznaczą szlak naszej podróży rowerowej, rozpoczynającej się rzecz jasna w Salzburgu, tak jak Mozart rozpoczął tutaj swoją ziemską wędrówkę do nieśmiertelności.
„Gdy anioły koncertują dla Boga, to grają mu Bacha, ale gdy koncertują we własnym gronie, grają Mozarta – a Bóg podsłuchuje pod drzwiami”
M. Tournier
Podróż dzień po dniu
Salzburg – miasto kultury i sztuki, a przede wszystkim festiwali
Rozsławia je na cały świat imię Wolfgang Amadeusz – w nim 27 stycznia 1756 roku urodzony i z przerwami 24 lata mieszkający.
Czas zamieszkiwania Mozarta w Salzburgu dokumentuje pieczołowicie restaurowany dobytek kultury materialnej i duchowej, domy, mieszkania, portrety, listy, liczne kompozycje. Wszystko to można obejrzeć lub wysłuchać w zabytkowych wnętrzach, w których „czas się zatrzymał”.
Na początek naszej podróży, proponujemy chętnym przenieść się w atmosferę czasów Mozarta, w barokowej Sali – St. Peters Keller – najstarszej restauracji w Europie (pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 803 roku), gdzie Mozartowie również często zaglądali, przy świetle świec posłuchać najpiękniejszych partii z 3 oper Mozarta i skosztować specjałów opartych na recepturach z tamtych czasów.
ZwińSalzburg – Unzing – St.Gilgen
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Salzburga. Naocznym znakiem rozpoznawczym miasta, jest twierdza Hohensalzburg, zbudowana w 1077 roku, potężna budowla wznosi się nad starówką. Jest to największa w całości zachowana forteca w Europie Środkowej – nigdy nie została zdobyta.
Starówka Salzburga jest jedną z najpiękniejszych na świecie. Bogactwo architektoniczne, obejmujące budowle średniowieczne, romańskie, renesansowe, barokowe, a także klasycystyczne przyczyniło się do wpisania tej części miasta na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Wypijemy tu kawę w słynnej Cafe Tomaselli, najstarszej działającej kawiarni Europy zachodniej, ulubionym miejscu spotkań zarówno Mozarta, jak i innego słynnego kompozytora austriackiego Haydna.
Z Salzburga udamy się w kierunku pojezierza Salzburskiego, mijając jedne
z najpiękniejszych i najnowocześniejszych pól golfowych w Austrii. Pojedziemy brzegiem Jeziora Księżycowego (Mondsee) do St. Gilgen.
St. Gilgen to wioska nad jeziorem Wolfgangsee, znana z widokowego położenia, oraz promowana jako „wioska Mozarta” mimo, iż Mozart nigdy do niej nie zawitał, chociaż planował.
Tutaj dziadek Mozarta, Wolfgand Nikolaus Pertl, który zrobił karierę jako prawnik, zbudował dom, w którym mieścił się sąd, a dzisiaj muzeum „Mozarthaus”.
W tym domu 25 grudnia 1720 roku urodziła się matka Mozarta Anna Maria Walburga Pertl.
Tak to już bywa, że historia kołem się toczy i 64 lata później, siostra Mozarta zwana
„Nannerl”, poślubiła urzędowego następcę swojego dziadka, barona Johanna Baptistę Berchtolda zu Sonnenburga, i wprowadziła się do domu urodzenia swojej matki, w którym mieszkała 17 lat. W wiosce znajdują się dwa pomniki matki Mozarta, przedstawiający ją jako małą dziewczynkę, oraz dorosłą matkę z córką „Nannerl”.
St. Gilen – Mondsee – Köestendorf – Mattsee – Obertrum
Cały dzisiejszy dzień będziemy podróżować po Pojezierzu Salzburskim.
Brzegiem jeziora Mondsee i Irrsee, zbudowanymi specjalnie dla rowerzystów tunelami w okolicy Kreuzstein, podziwiając widokowo położone wioski i miasteczka, a w nich knajpki kuszące wybornym zapachem kawy.
W wiosce Schleedorf ma siedzibę producent sera bio, jednego z najbardziej znanych Salzburskich specjałów. Na miejscu można spróbować różnych jego gatunków, odwiedzić wytwórnię i zobaczyć jak wygląda proces produkcji.
Dalej dojedziemy do otoczonego trzema jeziorami: Obertrumersee, Mattsee oraz Grabensee i noszącego nazwę jednego z nich miasteczka Mattsee. Śliczne zatoczki i romantyczne miejsca sprawiły, że Mattsee nazywane jest „Wenecją Salzburga”. Już w średniowieczu odbywano podróże do tego pięknego miejsca, którego historia sięga 770 roku, kiedy książę Bawarii Tassilo III zbudował tu klasztor – trzeci najstarszy w Austrii.
W Mattsee urodził się Anton Diabelli (1781 – 1858) austriacki kompozytor i wydawca muzyczny, uczeń Michaela, brata Józefa Haydna. Corocznie latem odbywa się tu festiwal muzyczny „Diabelli Sommer”.
W kolejnym miasteczku na naszej trasie – Obertrum – znajduje się „cudowna fontanna” zamieniająca wodę w piwo. Przy specjalnych okazjach tryska z niej na miejscu ważone piwo TRUMER PILS. Fontanna zasilana jest z 400-letniej piwnicy browaru.
ZwińObertrum – Anthering – Laufen – Petting – Waging – Sondermorning – Chieming
Dziś trasa prowadzi początkowo jeszcze w Austrii, wzdłuż granicznej rzeki Salzach do Bawarii, a dokładniej, południowo-wschodniego regionu Bawarii, nazywanego Chiemgau lub nieoficjalnie „uśmiechem Bawarii”, ze względu na wyjątkową gościnność i radość życia jego mieszkańców. To też jeden z najpiękniejszych krajobrazowo regionów Niemiec. Nic dziwnego więc, że od wielu lat, jego mieszkańcy uchodzą za najbardziej zadowolonych z życia Niemców.
Spróbujemy tu tradycyjnej bawarskiej kuchni, z pysznymi słodkimi wypiekami, szczególnie strudlami, piwa uwarzonego zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości (wyłącznie ze słodu jęczmiennego, wody i chmielu). Być może uda się też posłuchać trudnej bawarskiej sztuki jodłowania.
To również region licznych „śladów Mozarta”.
Z Obertrum lekko pagórkowatą ścieżką, podziwiając widok na panoramę szczytów górskich otaczających Salzburg, mijając charakterystyczne, pojedynczo stojące przy drodze duże domy wiejskie (Bauernhoffe) oraz kapliczki, do granicznej rzeki Salzach i miasteczek Oberndorf i Laufen.
Oberndorf słynie przede wszystkim z tego, że w tutejszym kościele w 1818 roku, powstała i została po raz pierwszy zaprezentowana znana kolęda „Stile Nacht! Heilige Nacht!”.
Z Laufen, już w Chiemgau idylliczne krajobrazy przedgórza Alp, doprowadzą nas do jeziora Waging i miejscowości Waging am See, wbrew temu co wskazuje nazwa, faktycznie oddalonej o kilka kilometrów od brzegu jeziora. Ze względu na świetne powietrze, miasteczko jest kurortem klimatycznym. Mozart zatrzymał się tutaj podczas swojej wspólnej z matką podróży do Paryża.W pierwszym liście z tej podróży do ojca opisuje pobyt w Waging. Wspomina, że wraz z matką żyją tu książęco.
Z Waging am See nasza trasa wiedzie do miejscowości Chieming – małej wioski, położonej nad słynnym, największym jeziorem regionu – Chiemsee.
ZwińChieming – Seeon – Breitbrunn – Amerang – Wasserburg
Najpierw przez mistaeczko Seebruck – największy port jachtowy nad jeziorem Chiemsee, udamy się w kierunku klasztoru Seeon. Przepięknie położony na wyspie jeziora od 994 do 1803 roku był opactwem benedyktyńskim. Dziś mieści się tu Centrum Nauki i Kultury, a klasztor należy do najznamienitszych zabytków Górnej Bawarii. Swego czasu miejsce to było doceniane przez artystów. Mozart przebywał tu pomiędzy 1767 i 1769 rokiem. Napisał nawet dla klasztoru dwa ofertoria.
Powrócimy nad jezioro Chiemsee by odwiedzić znane kurorty Golenhausen, Gstadt, Breitbrunn. Z Gstadt jest możliwość przepłynięcia na słynne wyspy Fraueninsel i Herreninsel.
Dalej udamy się w kierunku Wasserburga. Po drodze zobaczymy miasteczko Amerang z zamkiem Amerang z 1072 roku, od 700 lat i 23 pokoleń będącym rodową rezydencją – aktualnie w posiadaniu barona Ortholfa i baronowej Giulii von Crailsheim. W miasteczku znajduje się muzeum historii niemieckiej motoryzacji, EFA Museum of German Automobile History. Imponująca prywatna kolekcja, jedna z największych tego typu w Niemczech, ponad 200 eksponatów, od najstarszych z 1886 roku, do najnowszych samochodów wyścigowych Formuły 1.
Nocleg spędzimy w Wasserburgu.
ZwińWasserburg – Griesstaett – Rosenheim – Niederndorf – Kufstein
Ranek przeznaczymy na zwiedzanie starówki Wasserburga, miasta, w którym Mozart przebywał dwukrotnie.
Z Wasserburga pojedziemy dzisiaj cały czas w wzdłuż rzeki Inn, aż do Kufstein w Austrii. W oddali nieustannie będą nam towarzyszyć widoki na alpejskie szczyty.
Po drodze odwiedzimy klasztor Altenhohenau z 1235 roku, jeden z najstarszych klasztorów Dominikanek w Niemczech. Zobaczymy kościoły przyklasztorne w Altenhohenau i Rott – najpiękniejsze przykłady kościołów w stylu rokoko w Niemczech.
Brzegiem rzeki Inn dojedziemy do Rosenheim – panorama Alp otaczająca miasto jest tu szczególnie zachwycająca i nadaje mu alpejskiego uroku. Miasto ma ciekawą starówkę z klasyczną dla regionu zabudową, przede wszystkim są to domy z ciągami podcieni.
Z Rosenheim trasa prowadzi w kierunku austriackiego Tyrolu. Po drodze zlokalizowane są, uznane za najpiękniejsze wioski w Niemczech, Neubeuern, zapewne dzięki swoim charakterystycznym, bogato wymalowanym domom oraz Nussdorf, gdzie mieści się ciekawy skansen muzeum młynów przedstawiający ich 500-letnią historię.
ZwińKufstein – Niederndorn – Walchsee – Kranzach – Griesenau – Lofer
Wpierw zwiedzimy Kufstein – miasto nazywane “perłą Tyrolu”, w którym znajdują się największe na świecie wolno-stojące organy.
Dalszą część dnia spędzimy podziwiąc tyrolskie krajobrazy. Zobaczymy Walchsee, urokliwie położona miejscowość nad jeziorem o tej samej nazwie.
Przejedziemy przez małe wioski jak Schwendt i miasteczka jak Kirchdorf im Tirol, Erpendorf aż do Waidring.
Dolinami, podziwiając wokół panoramę Alp Kitzbühelskich dotrzemy do Lofer – uznawanego za jedno z najpiękniejszych miasteczek w Austrii. Oprócz położenia, miasto szczyci się XIX-wiecznym hotelem Das Brau, w którym nocował cesarz Franciszek Józef oraz starym pensjonatem, gdzie zatrzymał się Mozart wraz z ojcem i siostrą Nannerl w drodze do Włoch.
ZwińLofer – Bad Reichenhall – Berchtesgaden – Königssee
Trasa ostatniego dnia podróży Śladami Mozarta prowadzi najpierw doliną rzeki Saalachtal, cały czas nad jej brzegiem przez miasteczka Reit i Unken. Dalej spokojną ścieżką wzdłuż „zielonej granicy” austriacko-niemieckiej, przebiegającej w formie drewnianego ogrodzenia i małych mostów.
Ponownie dotrzemy do Bawarii. Leśną drogą dalej w dolinie Saalach i wzdłuż jeziora Saalachsee dojedziemy do Bad Reichenhall, miasteczka w Górnej Bawarii, ze wszystkich stron otoczonego górami. Historycznie miasto związane jest z produkcją soli, a w starej jej warzelni znajduje się obecnie muzeum. Atrakcją jest tutaj najstarsza na świecie z 1928 roku, oryginalnie zachowana kabinowa kolejka górska Predigtstuhlbahn. Podczas 8,5 minutowego wjazdu na jeden z otaczających Bad Reichenhall szczytów, widoki są imponujące.
W Bad Reichenhall od 1895 roku działa firma, produkujące słynne Mozartkugeln – okrągłe czekoladki z pistacjowo-migdałowym marcepanem, oblane ciemną czekoladą.
Z Bad Reichenhall pojedziemy do widokowo położonego Berchtesgaden, gdzie sól również odgrywała istotną rolę w rozwoju miasta. Dziś atrakcją jest zwiedzanie podziemnej kopalni, łącznie z przepłynięciem po podziemnym solnym jeziorze. Sól wykorzystuje się także w terapiach leczniczych w licznych ośrodkach SPA i wellness.
W tutejszym zamku rezydowali królowie bawarscy. Nad miastem góruje panorama Alp ze szczytem Watzmann w roli głównej, trzecim najwyższym w Niemczech.
Na koniec dotrzemy do Schönau i Königsee nad jeziorem Königsee w Parku Narodowym Berchtesgaden w Bawarii. To najczystsze i najwyżej położone jezioro w Niemczech, otoczone wysokimi do 2 700 metrów i stromymi alpejskimi szczytami przypomina fiord. Podczas rejsu statkiem do charakterystycznego pielgrzymiego kościółka St. Bartholomä, tradycyjnie odgrywana jest partia na trąbce aby zaprezentować słynne czyste echo.
W tym pięknym bawarsko-alpejskim zakątku Niemiec zakończymy naszą podróż.
ZwińInformacje o trasie
Trasa dla średnio zaawansowanych, prowadząca po pagórkowatym terenie. Wymaga sprawności kondycyjnej. Technicznie łatwa. Poprowadzona bardzo dobrze przygotowanymi ścieżkami rowerowymi.
Całkowita długość trasy: ok. 450 km
Całkowite przewyższenie: ok. 3 830 m
Czas trwania podróży: 9 dni
Liczba dni na rowerze: 7 dni
Kondycja fizyczna:
Umiejętności techniczne:
Typ roweru: trekking, cross, górski
Nawierzchnia: wyasfaltowane lub szutrowe ścieżki rowerowe
Dystanse i profile tras dzień po dniu
Dzień 2 | Dystans: 46 km | Całkowite przewyższenie: 530 m
Dzień 3 | Dystans: 68 km | Całkowite przewyższenie: 910 m
Dzień 4 | Dystans: 75 km | Całkowite przewyższenie: 480 m
Dzień 5 | Dystans: 70 km | Całkowite przewyższenie: 340 m
Dzień 6 | Dystans: 71 km | Całkowite przewyższenie: 230 m
Dzień 7 | Dystans: 62 km | Całkowite przewyższenie: 670 m
Dzień 8 | Dystans: 51 km | Całkowite przewyższenie: 640 m
Cena i warunki
Kategoria noclegów: Komfort
Noclegi w stylowych austriackich i bawarskich hotelach i pensjonatach. Kategoria: komfort i ekonomiczna
Cena: 2 790 PLN brutto
Cena obejmuje:
*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG).
Informacje dodatkowe:
Dodatkowa opcja
Możliwość dojazdu samodzielnego do Salzburga – w przypadku zainteresowania taką opcją, prosimy o kontakt z nami. koszt przy dojeździe własnym 2 550PLN.
Dowiedz się więcej o miejscach,
do których dotrzesz
W celu poprawienia jakości usług oraz dostosowania zawartości strony do potrzeb użytkowników korzystamy z plików cookies i pochodnych technologii. Pozostanie na stronie oznacza, iż wyrażasz zgodę na to, że pliki cookies będą przechowywane w Twoim urządzeniu. W każdej chwili możesz zmienić te ustawienia w przeglądarce. Zamknij komunikat lub zobacz Polityka prywatności.
xZapisz się do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz przekazywania mi przez Biuro Turystyczne Rowerzysta-Podróżnik informacji o niezamówionej ofercie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Swoje dane podaję dobrowolnie i mam świadomość przysługującego mi prawa dostępu do treści danych, zmieniania ich oraz odwołania zgodny w dowolnym czasie, zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce Prywatności (kliknij tutaj).