Terenowo-szosowy
Komfort & Obiekty zabytkowe i kulturowe
4390 zł
dojazd własny 3 890 zł
Austria, Czechy
Południowe Morawy w Czechach i Weinviertel w Austrii
Będziemy odkrywać region, gdzie winiarstwo i wino od ponad dwóch tysięcy lat inspirowało lokalne tradycje, a praca w winnicach i w piwniczkach, do dziś dnia wyznacza rytm życia tamtejszych mieszkańców.
Morawskie Ścieżki Winne to blisko 1250 km szlaków rowerowych, prowadzących przez winnice i sady Południowych Moraw, średniowieczne miasteczka, wioski, ulice winnych piwniczek o charakterystycznej architekturze, zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Z Moraw pojedziemy dalej na południe do sąsiedniego Weinviertel w Dolnej Austrii, gdzie na zmianę wspinając się i zjeżdżając po pofałdowanych, krętych szlakach, nazwanych gatunkami uprawianych winorośli, Grüner Veltliner, Sauvignon czy Chardonnay, będziemy mogli odkrywać podobieństwa i różnice, wyraźne bądź subtelne, tych bliskich sobie geograficznie winnych regionów.
Aż dotrzemy do transgranicznego Parku Narodowego Podyjí / Thayatal. Meandrując wśród pierwotnych lasów, bardziej wymagającym pagórkowatym terenem, wysiłek wynagrodzi nam unikalnie zachowana dolina rzeki z głęboko wciętymi zakolami, skalnymi ścianami i wrzosowiskami. A to wszystko w towarzystwie licznych w okolicy, zamków, pałaców, średniowiecznych miast i oczywiście wszechobecnego ducha winiarskiej krainy.
Noclegi w stylowych pensjonatach i hotelach, położonych wśród winnic, czasami bezpośrednio w winnicy, czasami w kilkusetletnich zabytkowych murach, zawsze oferujące wybór ciekawych win i lokalną kuchnię. To wszystko zachęca do wieczornego biesiadowania.
© Copyright by Biuro Turystyczne Rowerzysta-Podróżnik
Podróż dzień po dniu
Wśród winnych wzgórz, lasów i sadów owocowych, przez miasteczka i wioski z rzędami piwnic winnych
Podróż rozpoczyna się w Boreticach, w Wolnej Republice Kraví Hora, u podnóża błękitnych wzgórz „Modré hory”. Wśród rzędów uliczek, z tak charakterystycznymi dla winiarstwa morawskiego, winnymi piwniczkami. Tu właśnie można poczuć ducha południowomorawskich win.
Dzisiejszy dzień spędzimy podążając falującymi winnymi ścieżkami velkopavlovickiego regionu winiarskiego. Z imponujących, zbudowanych wysoko nad ziemią, wież widokowych będziemy podziwiać pagórkowatą krainę obsadzoną winnicami. Odwiedzimy kilka małych, urokliwie położonych wiosek, jak Vrbice z charakterystycznymi dla Południowych Moraw tarasami winnych piwniczek, czy Nechory – wioskę, w której „mieszka” tylko wino.
W Čejkovicach odwiedzimy twierdzę templariuszy z ogromnymi piwnicami winnymi z XIII wieku.
Dojedziemy do miejscowości Velké Bílovice, gdzie swoją siedzibę ma winiarz Peter Skoupil – mówi się o nim – specjalista w dyscyplinie „tanie winiarstwo wybitne”, tworzy fantastyczne owocowe i żywe wina w przystępnej cenie.
Jego sąsiad Stanislav Mádl trudni się podobną dziedziną, to ciekawa postać, prototyp jednego z bohaterów kultowego czeskiego filmu „Młode wino„. Kto obejrzał ten film nie ma dylematu czy jechać na Morawy, dla wahających się film ten to konieczny punkt przygotowań.
Dziś zobaczymy także, chyba najsłynniejszą na południowych Morawach, położoną pośród winnic, kapliczkę św. Cyryla i Metodego.
Dzień zakończymy w Mikulovie, centrum winiarstwa południowomorawskiego. Na starówce, tego pięknego miasteczka, w hotelu zlokalizowanym w murach zabytkowej kamienicy spędzimy dwa kolejne noclegi. Wszystko w naszym hotelu pachnie Czechami, jest winna piwniczka, jest klimatyczna czeska piwiarnia, no i najlepsza w Mikulovie restauracja, którą prowadzi kucharz, słynny w całych Czechach. Będzie smacznie! ©
ZwińMikulov to winiarskie miasteczko, na granicy czesko-austriackiej, przyklejone do wzgórza, na którym stoi barokowy zamek. Słynie ze wspaniałych zabytków, pięknych krajobrazów i winnic. Przez stulecia miasto było siedzibą dwóch wielkich rodów szlacheckich – Lichtensteinów i Ditrichsteinów i to oni moderowali jego rozwój. Przez ponad 600 lat największy ośrodek Żydów na Morawach (dzielnica żydowska, jeden z największych w Czechach cmentarzy żydowskich, synagoga, mykwa).
Sąsiadujące z miastem „Święte Wzgórze” (Svatý Kopeček) będące fragmentem Drogi św. Jakuba, stanowi cel pielgrzymek katolików. Ciekawostką jest, że wzgórze to, zanim stało się święte, od pokoleń nazywano Tanzberg, czyli „taneczne wzgórze” gdzie odbywały się całonocne taneczne rytuały…
Z Mikulova przejedziemy wokół wzgórz Pawłowskich, na których utworzono Park Krajobrazowy Palava. Palava – to region uznawany za najlepszy do uprawy winorośli w Czechach, a także rezerwat Biosfery UNESCO. Odwiedzimy wioskę Pavlov z cennymi architektonicznie rzędami domów winiarskich z XVII wieku , a także położoną nad jeziorami Nové Mlýny – Dolni Vestonice, w której odkryto słynną Venus z Dolnych Vestonic – najstarszą figurkę ceramiczną na świecie.
Po drodze odwiedzimy znanych w okolicy winiarzy:
Sonberk – wytwórnia produkująca „nowoczesne” wina, przesiąknięte tradycją genii loci od XIII w., czy słynne z filmu „Młode Wino” Vinařství U Kapličky, gdzie zatrzymamy się na obiad. ©
Śladami rodu Lichtensteinów, przez największy komponowany park Europy – Kompleks Parkowo-Pałacowy Lednice-Valatice
Trasa dzisiejszej podróży prowadzi w większości przez Zespół Parkowo-Pałacowy Lednice–Valtice (Lednicko-valtický areál).
W Lednicach dominuje neogotycki zamek i oranżeria – letnia rezydencja arystokratycznego rodu Lichtensteinów, którzy byli w posiadaniu zamku od samego początku wieku XIII. Niedługo potem, rodzina zakupiła znajdujący się nieopodal w Valticach pałac, a z terenu pomiędzy obiema rezydencjami uczyniła park, zwany „Ogrodem Europy” i jest to największy region z komponowanym krajobrazem w Europie, wpisany na listę UNESCO z wieloma ciekawymi budowlami jak: romantyczne ruiny Januv Hrad, Pomnik 3 Gracji, Minaret, czy Pohansko – gdzie odkryto największy wczesnośredniowieczny gród Europy Środkowej.
Valtice, słyną dodatkowo z faktu, że znajduje się tam Salon Win Czeskiej Republiki – gdzie co roku wybierane jest 100 najlepszych czeskich win – i można je tam oczywiście oglądać i kosztować.
Na koniec dnia wjedziemy do Austrii, do sąsiadującego z Morawami, największego w Austrii regionu winiarskiego – Weinviertel. Dzień zakończymy w winiarskim hotelu w Poysdorf, zwanym austriackim miastem wina. Czas usiąść na tarasie, zamówić lampkę Grüner Veltlinera – dominującego w regionie szczepu, i popatrzeć na otaczające hotel dojrzewające winnice.
©
ZwińPrzez łagodnie pofałdowane wzgórza Weinviertel w Dolnej Austrii i dalej przygranicznym szlakiem Greenways po czeskiej stronie aż do Znojmo
Weinviertel – to najważniejszy region winiarski Austrii. Przejedziemy jego północno – wschodnią częścią, w okolicy Poysdorf gdzie powstają przede wszystkim dobre wina musujące (sekty). Natomiast dominującym szczepem całego regionu jest Grüner Veltliner, ze swoim charakterystycznym pikantnym, pieprzowym aromatem. Zajmuje on ponad 50% upraw całego Weinviertela i jest flagowym winem regionu.
Przejedziemy przez kilka ładnych austriackich winnych wiosek i miasteczek, jak Poysbrunn, Falkenstein, Ottenthal, Laa an der Thaya. W Falkenstein obejrzymy górujące nad miastem ruiny zamku z XI w., gdzie podejmowano ważne decyzje dla winiarstwa morawskiego i austriackiego.
W wielu wioskach zobaczymy, śliczne uliczki z szeregami piwnic winnych – słynne Kellergasse.
Po południu wrócimy znów do Czech aby zakończyć dzień w historycznym Znojmo, kolejnym kluczowym ośrodku winiarstwa na Morawach.
Po drodze odwiedzimy jeszcze, znajdujący się pod miastem kasztor Louka – z 1 190 roku, obecnie Centrum Win znanego producenta – Znovin Znojmo, gdzie mieści się jedna z największych w Europie piwnic, w której przechowuje się ok. 1 mln. butelek wina.
Zamieszkamy na starówce, w zabytkowych murach hotelu, prowadzonego przez jednego z największych producentów win na Morawach Południowych. ©
ZwińParkiem Narodowym Podyji ze Znojmo do Vranova nad Dyji i najmniejszego miasta Austrii Hardegg
Dzień rozpoczniemy spacerem po zabytkowej starówce Znojmo – miasta o ponadtysiącletniej tradycji.
Najcenniejszym zabytkiem jest tu romańska Rotunda św. Katarzyny z XIw., we wnętrzu której znajdują się XII-wieczne naścienne malowidła. Warto też obejrzeć wykute w średniowieczu Znojemskie Podziemia – mające aż 27 km długości.
Ze Znojmo pojedziemy w kierunku Parku Narodowego Podyji, odwiedzając po drodze „Malovany sklep” w Satov – czyli słynną piwniczkę, w której przez 32 lata austriacki malarz tworzył malowidła na piaskowych ścianach.
Park Narodowy Podyji – kanion rzeki Dyji tworzy unikatowe rzeczne zjawisko z licznymi meandrami i głębokimi wciętymi dolinami. Zajmuje obszar 63 km2 pomiędzy Znojmo a Vranovem, a część jego położona jest w Austrii i tam nosi nazwę Nationalpark Thayatal. Będziemy jechać wśród bujnych lasów odkrywając oprócz skarbów natury (wrzosowiska fladnickie, Pagórek Horáčkův, Wzgórze Horeckie) także ruiny starych zamczysk i wypatrywać czarnych bocianów będących symbolem parku, gniazdujących tu w liczbie 4-6 par.
Zobaczymy słynną winnicę Sobes – widokowo położoną w samym sercu Parku, na zboczu skalnego cypla. Należy ona do najstarszych czeskich winnic. Eksperci oceniają, że to jedna z dziesięciu najlepszych winiarskich lokalizacji w Europie.
Pod koniec dnia dotrzemy do Vranova. Vranov nad Dyji – to ukryte przed światem w cichej dolinie Dyji, wśród wzgórz i lasów Parku Narodowego miasteczko, nad którym na wysokiej skale dominuje zabytkowy pałac – perła baroku środkowoeuropejskiego. W dwóch minionych stuleciach pałac ów był w posiadaniu polskich rodów szlacheckich Mniszków i Stadnickich.
Z Vranova czeka nas jeszcze jeden podjazd, a potem długi zjazd do położonego w Parku Narodowym na granicy Czech i Austrii miasteczka Hardegg. ©
ZwińZ Hardegg, austriacką częścią Thayatal powrócimy do Weinviertela gdzie plącząc się pomiędzy wioskami, tym razem szlakiem Burgundera, odwiedzimy także ważne winiarskie miasteczko Retz
Bajkowo położony Hardegg to najmniejsze miasto Austrii ze średniowieczną obronną twierdzą przyklejoną do wysokiej skały – ma mniej niż 100 mieszkańców, 39 domów i ponadtysiącletnią historię.
Dalej meandrując po austriackich winnych ścieżkach regionu Weinviertel, poprowadzonych przez winnice od wioski do wioski dojedziemy do Retz – 700-letniego winiarskiego miasta. To centrum zachodniej części regionu Weinviertel – połączenie architektury barokowej, biedermeierowskiej i weneckiej tworzy tutaj jeden z największych i najpiękniejszych rynków miejskich w Austrii. Głęboko pod miastem rozciąga się zaś 26 kilometrowy – największy w Austrii labirynt piwnic, większy niż powierzchnia naziemnej sieci komunikacyjnej. W mieście znajduje się również muzeum rowerów z eksponatami od 1820r. ©
ZwińDowiedz się więcej o miejscach,
do których dotrzesz
Informacje o trasie
Ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu, trasa wymaga dość dobrego przygotowania kondycyjnego. Konieczne jest doświadczenie w pokonywaniu krótkich, średnio wymagających podjazdów. Technicznie, poza krótkimi odcinkami w Parku Narodowym Podyji, trasa jest łatwa.
Całkowita długość trasy: ok. 380 km
Całkowite przewyższenie: ok. 3 200 m
Czas trwania podróży: 8 dni
Liczba dni na rowerze: 6 dni
Kondycja fizyczna:
Umiejętności techniczne:
Typ roweru: gravel, trekking, cross, górski
Nawierzchnia: szutrowe i wyasfaltowane ścieżki rowerowe oraz poboczne drogi, o małym natężeniu ruchu.
Dystanse i profile tras dzień po dniu
Dzień 1 | Dystans: 68 km | Całkowite przewyższenie: 730 m
Dzień 2 | Dystans: 73 km | Całkowite przewyższenie: 800 m
Dzień 3 | Dystans: 61 km | Całkowite przewyższenie: 600 m
Dzień 4 | Dystans: 87 km | Całkowite przewyższenie: 650 m
Dzień 5 | Dystans: 48 km | Całkowite przewyższenie: 840 m
Dzień 6 | Dystans: 52 km | Całkowite przewyższenie: 750 m
Cena i warunki
Kategoria noclegów: Komfort & Obiekty zabytkowe i kulturowe
Specyfika każdej naszej podróży, zawiera się między innymi w celowo i z namysłem dobranych miejscach noclegowych, tak aby były silnie wpisane w kulturę regionu po którym podróżujemy i współgrały z tematem przewodnim podróży.
Noclegi w podróży Morawskie Winne Ścieżki zaplanowaliśmy w hotelach i pensjonatach o kategorii komfort, czyli co najmniej trzygwiazdkowych. Większość wybranych miejsc jest silnie związanych z winiarstwem, np. hotel u stóp „Wolnej Republiki Kravi Hora” pełnej winnych piwniczek, czy hotel w lokalnej winnicy. W Mikulovie i Znojmo, noclegi w zabytkowych obiektach na starówce.
Zdjęcia z zaplanowanych miejsc noclegowych w Czechach i Austrii można obejrzeć w zakładce obok: NOCLEGI – ZDJĘCIA
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej kategoryzacji noclegów w zakładce O podróżach rowerowych/Noclegi – tutaj.
Cena: 4390 PLN brutto
Cena obejmuje:
*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG) oraz 10 PLN na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY (TFP).
Informacje dodatkowe:
Dodatkowa opcja
Możliwość dojazdu własnego – samochodem. W tej opcji organizujemy dla Państwa transport przy przetransportowaniu samochodów z miejsca startu (Boretice, Czechy) do miejsca zakończenia wyjazdu (Geras, Austria).
Termin: 11 – 18 sierpnia 2024
Cena przy dojeździe własnym – 3 890 PLN, obejmuje:
*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG) oraz 10 PLN na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY (TFP).
Informacja dodatkowa:
Dowiedz się więcej o miejscach,
do których dotrzesz
Zapisz się do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz przekazywania mi przez Biuro Turystyczne Rowerzysta-Podróżnik informacji o niezamówionej ofercie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Swoje dane podaję dobrowolnie i mam świadomość przysługującego mi prawa dostępu do treści danych, zmieniania ich oraz odwołania zgodny w dowolnym czasie, zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce Prywatności (kliknij tutaj).