Terenowo-szosowy
Komfort
5 390 zł
dojazd własny 4 940 zł
Austria
Park Narodowy Wysokie Taury, kultowy podjazd pod Grossglockner
Zapraszamy w podróż rowerową wśród najwyższych szczytów Alp – dolinami w Parku Narodowym Wysokie Taury (Nationalpark Hohe Tauern), drugim największym Parku Narodowym w Europie.
Trasa prowadzi wzdłuż alpejskich dolin, pagórkowatym terenem, z jednym spektakularnym podjazdem, którego podejmą się chętni, legendarną drogą Grossglockner Hochalpenstrasse wiodącą niemalże pod szczyt najwyższej góry Austrii – Grossglockner.
Od milionów lat woda kształtowała i formowała górski krajobraz Wysokich Taurów. Będziemy podziwiać arcydzieła tego procesu, malownicze doliny, kryjące niekiedy prawdziwe skarby, górskie rzeki, krystalicznie czyste jeziora, spadające po olbrzymich ścianach wodospady, głębokie, tajemnicze wąwozy, a na koniec oddamy się kojącemu działaniu termalnych źródeł.
Przez kwitnące łąki, soczyście zielone górskie hale, z charakterystycznymi alpejskimi schroniskami i chatami, drewnianymi płotami i dźwiękami dzwonków w tle. Odwiedzając liczne knajpki i gospody zachęcające pachnącymi domowymi smakołykami. Przez wioski i miasteczka, oddychając czystym górskim powietrzem, będziemy podróżować w otoczeniu najwyższych szczytów Alp, jednym z najpiękniejszych krajobrazów w Europie.
© Copyright by Biuro Turystyczne Rowerzysta-Podróżnik
Podróż dzień po dniu
Wodospady Krimml – najwyższe w Austrii.
Spadają trzema kaskadami po niemalże pionowych ścianach 380 metrów w dół (z 1470 do 1090 m n.p.m). Imponujące masy wody i wszechobecna mgła, na tle pięknej scenerii górskich szczytów. To huczne widowisko natury można oglądać z bliska, podążając czterokilometrowym, zbudowanym już 100 lat temu szlakiem pieszym, z licznych punktów i platform widokowych.
Siła natury ma pozytywny wpływ na ciało i duszę. Badania przeprowadzone przez prywatny Uniwersytet Medyczny Paracesus w Salzburgu potwierdzają, że już półgodzinny pobyt w pobliżu wodospadów, ma działanie poprawiające jakość oddychania i łagodzące na drogi oddechowe.
Tym widowiskowym dla oka i krzepiącym dla ciała i ducha akcentem, rozpoczniemy podróż po Parku Narodowym Wysokie Taury. ©
ZwińKrimml – Wodospady Krimml – Dolina Krimmler Achental
Ponad wodospadami otwiera się najdłuższa i najwyżej położona dolina w Parku Narodowym Wysokie Taury – dolina Krimmler Achental.
Powstała wzdłuż górskiej rzeki Krimmler Ache, która to zanim runie pionowo w dół tworząc wodospady Krimml, płynie spokojnie przez około 20 kilometrów. Część jej początkowego biegu znajduje się pod lodowcem, co znacząco różnicuje poziom wody w zależności od pory dnia i roku.
Pojedziemy łagodnie wznoszącym się szutrowym szlakiem wzdłuż doliny, wokół wysokich do 3000 m.n.p. gór, w bezpośrednim otoczeniu alpejskich łąk i pastwisk, nierzadko zatrzymując się w kuszących domowymi specjałami i piwem gospodach. Jako że dolina jest wciąż zasiedlona, gospody te są częścią starych gospodarstw rolnych, gdzie nadal hodowane jest bydło, konie czy kozy.
Po dotarciu do końca doliny, powrócimy do Krimml łagodnym 20 kilometrowym zjazdem, podziwiając widoki z odwrotnej perspektywy. ©
Krimml – Wald im Pinzgau – Neukirchen am Grossvenediger – Szmaragdowa dolina (Habachtal) – Bramberg am Wildkogel – dolina Hollersbachtal
Dziś wyruszymy wzdłuż doliny rzeki Salzach, otoczeni szczytami Taurów, pojedziemy przez pierwsze około 20 km spokojną, łagodną ścieżką. Grossvenediger – potężna, druga najwyższa góra Alp Austriackich, będzie się nam ukazywała z różnych perspektyw, a szczególnie wspaniale w wiosce Wald im Pinzgau.
Mijając liczne doliny utworzone wzdłuż dopływów rzeki Salzach, skręcimy w głąb dwóch z nich.
Głównym celem dzisiejszej wycieczki jest szmaragdowa dolina. Szmaragdy w Europie występują tylko w jednym miejscu – w austriackiej dolinie Habachtal.
Podążając szmaragdowym szlakiem ciągnącym się wzdłuż doliny, dojedziemy do jej szczytu – hali Moaralm, skąd rozlega się widok na alpejskie trzytysięczniki Kratzenberg (3023 m.n.p.), Schwarzkopf (2997 m.n.p.) i lodowiec Habach.
Jest to szlak dydaktyczny, dostarczający wielu informacji o tym wysoko cenionym i trudno dostępnym zielonym kamieniu, jak i innych rzadkich minerałach występujących w okolicy.
U szczytu doliny, w okolicach gasthofu Alpenrose z gór spływa potok Leckbach, to główne miejsce występowania szmaragdów w dolinie Habachtal.
W wyniku erozji skał transportowane są one w dół doliny, co przyciąga tu wielu poszukiwaczy skarbów. Duże okazy są raczej rzadkie, ale małe szmaragdy lub ich odłamki można, mając trochę cierpliwości, stosunkowo łatwo znaleźć.
W sąsiedztwie doliny, w miasteczku Bramberg am Wildkogel znajduje się muzeum szmaragdów. To przyciągający rzesze kolekcjonerów z całego świata, jeden z największych zbiorów minerałów w Austrii.
Pod koniec dzisiejszej trasy wjedziemy jeszcze ok. 6 km w głąb rozległej doliny Hollersbachtal.
Dzień zakończymy w miasteczku Hollersbach im Pinzgau, gdzie można zobaczyć ciekawy ogród ziołowy. ©
ZwińHollersbach – Mittersill – Kaprun – Zell am See – Fusch an der Großglocknerstraße
Rano udamy się w kierunku Mittersill, stolicy Parku Narodowego Wysokie Taury. Mieści się tutaj największa i najnowocześniejsza w Austrii wystawa o Parku Narodowym.
Miasto znajdując się na szlaku handlowym od końca XI wieku, przyciągało kupców jedynym browarem pomiędzy Krimml a Zell am See. Tradycja browarnictwa jest nadal żywa, a najstarszy z lokalnych browarów, istnieje od 1824 roku
Z Mittersill pojedziemy znów wzdłuż doliny Salzach, między alpejskimi szczytami, przez Uttendorf, gdzie można zobaczyć replikę wioski celtyckiej z XVIII w p.n.e. do Kaprun.
Kaprun początkowo mała wieś góralska, której ranga podniosła się znacznie, kiedy w XII wieku wybudowano – stojący do dzisiaj – zamek. Jednak popularność miasteczka rozpoczęła się stosunkowo niedawno, wraz z dwiema inwestycjami; wybudowaniu w 1955 roku elektrowni górskiej, a dzięki niej wysoko i widowiskowo położonemu zbiornikowi zalewowemu, dzisiaj będącemu celem licznych wędrówek; oraz postawionej – dekadę później kolejki górskiej, prowadzącej na szczyt lodowca Kitzsteinhorn 3029 m.n.p.m., co umożliwiło uprawianie sportów zimowych przez cały rok.
W pobliżu miasteczka obejrzymy wąwóz Sigmund-Thun-Klamm. 14 000 lat temu dolina Kaprun pokryta była ogromnym lodowcem, który schodząc w dół zabierał ze sobą kawałki skał z otaczających zboczy Maiskogel i Bürgkogel. Kiedy stopniał pozostawił po sobie głęboki wąwóz, przez który górska rzeka Kapruner Ache wpływa do doliny. Dzięki specjalnie przygotowanym pomostom, można dziś oglądać to dzieło z wnętrza wąwozu.
Kaprun to adres znany także miłośnikom „oldtimerów”.
Tutejsze Oldtimer Muzeum prezentuje kolekcję ponad 130 eksponatów z lat 50 do 70- tych. Od BMW Isetta do Messerschmitta. Część muzeum poświęcona jest marce Volkswagen, ponieważ w pobliskim Zell am See/Schüttdorf znajduje się miejsce ostatniego spoczynku jednego z pionierów motoryzacji Ferdinanda Porsche.
Z Kaprun pojedziemy w kierunku Zell am See. To położony nad jeziorem Zeller See górski kurort. „Klimatyczna” starówka, promenada nad jeziorem, liczne knajpki i kawiarnie zachęcają to spędzenia tu dłuższej chwili.
Pojedziemy widokowym szlakiem dookoła tego krystalicznie czystego jeziora, którego woda ma jakość zdatną do picia.
Wrócimy do doliny Salzach, ale tylko na chwilę, by w miejscowości Bruck an der Grossglockner wjechać w głąb doliny Fuschertal, gdzie rozpoczyna się najbardziej spektakularna alpejska trasa widokowa w Austrii Großglockner Hochalpenstraße. Zmierzymy się z nią następnego dnia. To będzie punkt kulminacyjny podróży. ©
ZwińFusch an der Großglocknerstraße – Freilaten – Kaiser-Franz-Josefs-Höhe (Großglockner Hochalpenstraße) – Fusch an der Großglocknerstraße
Chętni wyruszą wcześnie rano, aby na rowerze zmierzyć się z 41 kilometrowym odcinkiem Großglockner Hochalpenstraße i 2400 metrowym przewyższeniem z Fusch an der Grossglockner do Kaiser Franz-Josef-Höhe.
Świadomość „posiadania” całego dnia na pokonanie tej spektakularnej drogi, jak i liczne punkty widokowe, informacyjne i gastronomiczne zachęcające do postojów, dodadzą sił wszystkim pragnącym dokonać tego popularnego wśród rowerzystów wyczynu.
Pozostali wyruszą na zapewniającą równie imponujące wrażenia wyprawę do Kaiser-Franz-Josefs-Höhe busem, mając możliwość dokładniej zapoznać się z licznymi atrakcjami po drodze. ©
ZwińFusch an der Großglocknerstraße – Taxenbach – Złota dolina Alp: Rauris – Wörth – Kolm Saigurn – Wörth – Rauris
Dziś odwiedzimy złotą dolinę Alp – Raurisertal.
Aby się do niej dostać najpierw powrócimy do doliny Salzach. Łagodnie falującą ścieżką wzdłuż rzeki, pośród łąk i pastwisk dojedziemy do Taxenbach, małej wioski, w której zachowały się domy z kilkusetletnią historią, jak Gasthof zu Post stojący tu już 700 lat.
Dalej czeka nas odcinek stromej wspinaczki aby dostać się do malowniczej złotej doliny. Nie bez przyczyny nazywana jest ona tajemnym skarbem Parku Narodowego Wysokie Taury. W rzeczy samej można tu znaleźć drogocenne klejnoty.
„Gorączka złota” panowała nie tylko na dzikim zachodzie, ale również w dolinie Raurisertal. Już 4000 lat temu odkryto tu pierwsze „złoto taurów” i od tego czasu rozpoczęło się jego wydobycie, które osiągnęło szczyt w XIV i XV wieku i stanowiło wtedy 12% światowego wydobycia złota.
Dziś można tu nadal poczuć się poszukiwaczem, w historycznej pralni złota w dolinie złotonośnego potoku Hüttwinkelache.
Pojedziemy szlakiem do końca tej doliny, bo zdecydowanie warto spojrzeć na świat z hali Kolm-Seigurn. Po drodze liczne gospody w górskich drewnianych chatach nie raz skuszą nas lokalnymi, domowymi potrawami.
Na nocleg zatrzymamy się w okolicy miasteczka Rauris. ©
Rauris – Lend – Dorfgastein – Bad Hofgastein – Bad Gastein – Bad Hofgastein
Ostatnią doliną, którą zobaczymy jest Gasteinertal, słynąca z wód termalnych.
Aby się do niej dostać znów na chwilę powrócimy do głównej doliny Salzach, a po kilkunastu kilometrach przez tunel wjedziemy w rozległą Gasteinertal. Przez wiejskie Dorfgastein i bardziej rozbudowane Bad Hofgastein dojedziemy do najsłynniejszej miejscowości doliny – Bad Gastein.
To alpejski kurort położony na wysokości 1 000 m n.p.m przyklejony do skał, z których widowiskowo spływa wodospad. Miasto ma charakterystyczną zabudowę, tworzącą atmosferę starego uzdrowiska.
Na cały świat rozsławia je występujące tu bogactwo wód i źródeł termalnych. Ich lecznicze właściwości zostały odkryte już 2000 lat temu przez Rzymian. Sława wód termalnych Bad Gastein osiągnęła pierwszy szczyt w XVI wieku. Po okresach wzlotów i upadków, w XX wieku wybudowano tutaj linię kolejową co sprawiło, że Bad Gastein stało się łatwo dostępne. Chętnie przybywali tu wielcy europejscy politycy, a w czasach Bismarcka kurort ochrzczono nawet mianem „łaźni dyplomatów”. Uzdrowisko rozsławili znani goście jak Cesarzowa Elżbieta, książę Bismarck, Schubert, Schopenhauer i wielu innych.
Kompleksy termalne Alpentherme w Bad Hofgastein i Felsentherme w Bad Gastein to zespół krytych i odkrytych basenów, a także saun, które są niewątpliwą atrakcją obu miasteczek.
Kąpielą w ciepłej termalnej wodzie, z rozpościerającymi się wokół widokami na alpejskie szczyty, zakończymy naszą podróż po Parku Narodowym Wysokie Taury. ©
ZwińDowiedz się więcej o miejscach,
do których dotrzesz
Informacje o trasie
Trasa wymaga dobrego przygotowania kondycyjnego. W większości prowadzi wzdłuż alpejskich dolin. Część z nich to doliny wysokogórskie i szczególnie ich początkowe odcinki, wymagają pokonania dość wymagających podjazdów – o nachyleniu dochodzącym do 14-17%. W dalszej części dolin, mimo wysokogórskiej scenerii, nachylenie jest łagodne. Część trasy to lekko pofalowane, spokojne ścieżki rowerowe.
Całkowita długość trasy: ok. 360 km
Całkowite przewyższenie: ok. 6 900 m
Czas trwania podróży: 8 dni
Liczba dni na rowerze: 6 dni
Kondycja fizyczna:
Umiejętności techniczne:
Typ roweru: gravel, górski, trekking, cross
Nawierzchnia: dobrze przygotowane szutrowe i asfaltowe ścieżki rowerowe
Dystanse i profile tras dzień po dniu
Dzień 2 | Dystans: 41 km | Całkowite przewyższenie: 960 m
Dzień 3 | Dystans: 65 km | Całkowite przewyższenie: 1400 m
Dzień 4 | Dystans: 65 km | Całkowite przewyższenie: 420 m
Dzień 5 | Dystans: 20/41/85 km | Całkowite przewyższenie: 1600/2400/3150 m
Dzień 6 | Dystans: 70 km | Całkowite przewyższenie: 1 200 m
Dzień 7 | Dystans: 52 km | Całkowite przewyższenie: 800 m
Cena i warunki
Kategoria noclegów: Komfort
Specyfika każdej naszej podróży, zawiera się między innymi w celowo i z namysłem dobranych miejscach noclegowych, tak aby były silnie wpisane w kulturę regionu po którym podróżujemy i współgrały z tematem przewodnim podróży.
Noclegi podczas podróży po Wysokich Taurach zaplanowaliśmy w tradycyjnych alpejskich pensjonatach i hotelach.
Wszystkie noclegi w kategorii komfort, w hotelach 4- i 3-gwiazdkowych lub pensjonatach o standardzie co najmniej 3 gwiazdek.
Zdjęcia z zaplanowanych miejsc noclegowych można obejrzeć w zakładce obok: NOCLEGI – ZDJĘCIA
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami naszej kategoryzacji noclegów w zakładce O podróżach rowerowych/Noclegi – tutaj.
Cena: 5 390 PLN brutto
Cena obejmuje:
*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG) oraz 10 PLN na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY (TFP).
Informacja dodatkowa:
Dodatkowa opcja
Możliwość dojazdu własnego – samochodem. W tej opcji organizujemy dla Państwa transport przy przeprowadzeniu samochodów z miejsca startu (Krimml) do miejsca zakończenia wyjazdu (Bad Hofgastein).
Cena przy dojeździe własnym 4 940 PLN, obejmuje:
Termin: 10 – 17 sierpnia 2024
*Do ceny wyjazdu doliczona zostanie obowiązkowa składka w wysokości 10 PLN, którą biuro będzie w całości odprowadzać na TURYSTYCZNY FUNDUSZ GWARANCYJNY (TFG) oraz 10 PLN na TURYSTYCZNY FUNDUSZ POMOCOWY (TFP).
Informacja dodatkowa:
Share the post "Dolinami pod szczytami Alp – Wysokie Taury & Grossglockner | Good for Gravel"
Dowiedz się więcej o miejscach,
do których dotrzesz
Zapisz się do naszego newslettera
Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera oraz przekazywania mi przez Biuro Turystyczne Rowerzysta-Podróżnik informacji o niezamówionej ofercie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Swoje dane podaję dobrowolnie i mam świadomość przysługującego mi prawa dostępu do treści danych, zmieniania ich oraz odwołania zgodny w dowolnym czasie, zgodnie z zasadami opisanymi w Polityce Prywatności (kliknij tutaj).